Skrzynie biegów

Mechanizmem jaki stosowany jest we wszelkiego typu samochodach obecnie produkowanych do przekazania mocy z silnika do napędu samochodu jest skrzynia biegów. Skrzynia biegów jest połączona z silnikiem samochodu wykorzystując mechanizm sprzęgła. Moc przekazywana jest w zależności od momentu obrotowego przez tzw. biegi, które są konkretnym przełożeniem przekazywanym w zależności od aktualnego mementu obrotowego silnika.

Skrzynie biegów w największym uproszczeniu możemy podzielić na manualne i automatyczne. Obsługa manualnej skrzyni biegów wiąże się z koniecznością wciśnięcia sprzęgła, które łączy przekładnie skrzyni biegów z silnikiem. Jest to powszechnie stosowany w Europie typ skrzyni biegów. Skrzynie biegów automatyczne (popularne w USA) charakteryzują się wykorzystaniem sprzęgła hydrokinetycznego, choć w ciężarówkach wykorzystywane są także zwykłe sprzęgła z dodanym sterowaniem.

Awaria skrzyni biegów uniemożliwia jazdę samochodem. Ze względu na złożoną naprawę wskazane jest udanie się na naprawa skrzyń biegów Pszczyna do specjalistycznego warsztatu mechaniki pojazdowej, który dysponuje odpowiednim sprzętem i częściami zamiennymi do jej naprawy. Naprawa skrzyni biegów wiąże się z jej demontażem, podczas którego potrzeba zazwyczaj wymontować większą ilość komponentów aby uzyskać dostęp do skrzyni biegów. Do najczęstszych awarii należą problemy z łożyskami, które należy wymienić na podzespoły o zgodnej z oryginałem średnicy. Psują się także przekładnie, awarię może spowodować również wyciek oleju ze skrzyni biegów. Jako, że całkowita wymiana skrzyni biegów jest dość sporym wydatkiem (nawet rzędu kilkudziesięciu tys. zł) to jej naprawa jest wartą rozważenia alternatywą.