Sinotruk A7

Motoryzacja była dziedziną, w której do tej pory nie widzieliśmy nadmiernej ekspansji Chińczyków. Ale i to się zmienia. Po latach zwyczajnego kopiowania konstrukcji zachodnich producentów i zakupach kilku firm w celu zdobycia know-how Chińczycy zaczynają coraz bardziej walczyć ze swoimi pojazdami o rynki innych państw.

Sinotruk A7Dotyczy to również samochodów ciężarowych. Chińska firma Sinotruk wchodzi na rynek europejski ze swoim modelem ciężarówki oznaczonym symbolem A7. Sinotruk należy do państwowej firmy China National Heavy-duty Truck Corporation, największego eksportera samochodów ciężarowych z Chin. Ambicje firmy mają charakter globalny. Już w tej chwili Sinotruk eksportuje ciężarówki do 96 państw (większość to kraje rozwijające się). W 2014 roku na eksport poszło 34 tys. ciężarówek, a to zaledwie 20% rocznej produkcji.

Sinotruk A7 spełnia surowe normy europejskie (Euro-5). Wersja przeznaczona do sprzedaży w Europie wyposażona jest w 10-litrowy silnik wysokoprężny z dziewięciobiegową manualną skrzynią biegów ZF (dostępne mają być również wersje z automatyczną skrzynią biegów).

Zobaczymy co z tego wyniknie, już kilku producentów samochodów osobowych z Chin sparzyło się na Europie robiąc falstart. Choć jak mówią lepszy nowy samochód niż używany. Niestety nie znamy jeszcze cen tej ciężarówki.