Kupowanie części zamiennych na Śląsku

Śląsk pod bardzo wieloma względami jest regionem, który różni się od reszty kraju. Swoją drogą zastanawia mnie właściwie, dlaczego samo pojęcie Śląsk jest dziś utożsamiane z województwem śląskim, choć jest to twierdzenie błędne. Podczas ostatniej reformy administracyjnej w skład województwa śląskiego weszło po połowie terenów Górnego Śląska i Zachodniej Małopolski, podczas gdy województwo opolskie składa się prawie w 100% z Górnego Śląska z paroma skrawkami Dolnego Śląska, dlaczego zatem nikt nie mówi o nim Śląsk? Chyba ludzie po prostu lubią takie bardzo daleko idące uproszczenia.

Potencjał ludnościowy Śląska

Rzeczą bardzo specyficzną dla województwa śląskiego jest bardzo duża gęstość zaludnienia. Wprawdzie pod względem liczby mieszkańców wyprzedza je woj. mazowieckie, ale jest ono prawie dwa razy większe. Na Śląsku (będę dalej operować tym uproszczeniem) wszędzie właściwie jest blisko. Mamy gęstą sieć dróg i można szybko dojechać z jednego miasta do drugiego, szczególnie iż przeważnie są one bardzo blisko siebie. Często na zakupy jedzie się z jednego miasta do drugiego, a jeszcze częściej bywa iż usługi typu wyjazdowego realizuje firma z innego miasta niż siedziba klienta.

Śląskie firmy transportowe

Można też śmiało powiedzieć iż te wszystkie czynniki przyczyniają się do tego, że Śląsk jest rajem dla firm transportowych. Istnieje ich tu bardzo dużo, do tego niejedno spore centrum logistyczne. Spowodowane jest to nie tylko tym, że po Śląsku łatwo się przemieszczać, dojechać tu z innych części Polski, ale i tym, że Śląsk leży przy granicy z Czechami i Słowacją, skąd już blisko do innych krajów. Ze Śląska jest równie blisko nad Bałtyk co i nad Adriatyk.

Firmy spedycyjne, które mają swoje siedziby na Śląsku dość często korzystają z samochodów ciężarowych marki Iveco. Nie jestem pewien z czego to wynika, ale naprawdę bardzo często widzę ciężarówki Iveco na śląskich tablicach rejestracyjnych. Na pewno za takim wyborem przemawia renoma marki, zapewne również duża popularność, ale myślę że dużą rolę ma w tym wszystkim także fakt iż części zamienne do Iveco nie są przesadnie drogie w porównaniu z innymi markami.

Części zamienne do Iveco - gdzie kupić?

Jasne jest iż intensywnie użytkowana ciężarówka się zużywa, w przypadku ciężarówek Iveco nie ma wyjątku. Gdzie zatem śląskie firmy transportowe kupują części zamienne do Iveco? Akurat z tym nie ma problemu. Na Śląsku swoje siedziby ma kilku dystrybutorów części do Iveco, ale równie popularne są zakupy w Internecie. Spowodowane jest to prawdopodobnie tym, że łatwo jest wybrać w sklepie internetowym części Iveco Śląsk, a z powodu bliskiej odległości można odebrać osobiście skompletowane zamówienie czasem jeszcze tego samego dnia.

To jest właśnie jedna z fajnych stron mieszkania na Śląsku. Nie zazdroszczę mieszkańcom mniej zaludnionych regionów, którzy muszą pokonywać długie odległości żeby cokolwiek kupić albo załatwić. Na Śląsku mamy wszystko blisko. Nawet na wakacje do cieplejszych krajów jest bliżej bo jeśli ktoś mieszka w Wodzisławiu (jak ja) to ma do Chorwacji dużo bliżej niż ktoś z Olsztyna.