Egzotyczne auto z Malezji

Proton InspiraSamochody produkowane pod marką Proton pochodzą z dalekiej i egzotycznej Malezji. Przedsiębiorstwo powstało w 1983 roku. Wyrabia głównie wozy w koprodukcji z, ewentualnie na koncesji japońskiego koncernu Mitsubishi. Dostarczane są do kilkunastu państw na świecie, w Europie da się je nabyć w Wielkiej Brytani i na Cyprze.

Na licencji Mitsubishi Lancera 10-tej generacji tworzony jest od 2010 roku pojazd o nazwie Inspira. Od zwyczajnego Lancera odróżnia się przednim zderzakiem oraz klapą bagażnika. Występuje wyłącznie w czterodrzwiowej wariacji sedan.

Proton InspiraOsiągalny jest z on dwoma silnikami produkcji Mitsubishi (MIVEC DOHC 16V) o objętości 1,8 litra oraz mocy 143 KM, a także o objętości 2.0 litrów i mocy 147 KM. Samochód występuje w dwóch edycjach oprzyrządowania: Executive oraz Premium. Odmiana Premium znamionuje się wykwintniejszym oprzyrządowaniem (między innymi tapicerka ze skóry). Biorąc pod uwagę klimat jaki występuje w Malezji okna Protona Inspira obłożone są warstwą filtrów UV zapobiegających promieniowaniu słonecznemu.

Wóz na własnym rynku kosztuje mniej aniżeli markowy Mitsubishi Lancer ponieważ składany jest na miejscu przy udziale miejscowej, a zatem tańszej kadry pracowniczej. Oprócz tego rząd Malezji wspomaga fabrykację rodowitych pojazdów.