Ciężarówki w budownictwie

Chyba trudno wyobrazić sobie dziś firmę budowlaną, która poza ciężkim sprzętem budowlanym takim jak koparki, spychacze czy dźwigi (wiodącymi producentami są takie firmy jak Komatsu czy Caterpillar) nie miała by do dyspozycji samochodów ciężarowych. Wszechstronność ciężarówek na każdym polu zawsze predystynowała je do wykorzystania na placu budowy. Jakkolwiek najczęściej na drogach widzimy ciężarówki przewożące ładunki to jednak każdy producent samochodów ciężarowych przewiduje możliwość dostosowania bazowego samochodu ciężarowego do wykonywania określonych prac na rzecz budownictwa.

I tak można na podwoziu ciężkiej ciężarówki (np. Iveco Magirus) można zamontować skrzynię podnoszoną hydraulicznie czyniąc z niej wywrotkę. Podwozie takiego ciężkiego samochodu idealnie nadaje się również do zainstalowania, jakże potrzebnego podczas wznoszenia większych budowli dźwigu. Nieco rzadziej oglądać możemy betoniarki, często z dodatkowym wyposażeniem takim jak pompa do betonu pozwalająca aplikować w wygodny sposób beton wprost z samochodu.

Popularny sprzęt (Komatsu Iveco) może służyć latami gdyż jest on skonstruowany z trwalszych materiałów, a w przeciwieństwie do rynku samochodów osobowych rynek pojazdów użytkowych nie jest tak podatny na sztuczki marketingowe mające na celu zwiększenie sprzedaży. Firmy budowlane kupujące te pojazdy mają dobrze skalkulowaną opłacalność inwestycji.